Oczekiwania finansowe – jak o nich mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Posted by on Lut 13, 2017 in Poradnik kariery | 2 komentarze

Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe? Choć to pytanie prędzej czy później pada na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, wciąż wpędza wielu kandydatów w niemałe zakłopotanie. Podpowiadamy, jak dobrze mówić o wynagrodzeniu, a jakich odpowiedzi zdecydowanie unikać, by nie przekreślić swoich szans na znalezienie wymarzonej pracy.

Przeanalizuj swoje oczekiwania

Jeszcze przed spotkaniem z rekruterem, przemyśl, jakie zarobki byłyby dla ciebie satysfakcjonujące, a poniżej jakich nie podejmiesz się danej pracy. Przekalkuluj własne miesięczne wydatki oraz ustal ile chcesz w tym czasie zaoszczędzić. Warto być ze sobą całkowicie szczerym – zaniżanie oczekiwań finansowych w obawie przed dyskryminacją w oczach pracodawcy może sprawić jednie, że nieopłacalna praca będzie nas wpędzać w poczucie frustracji i chętnie zamienimy ją na nowo. Przygotowanie pewnej odpowiedzi na pytanie o zarobki pozwoli nam też uniknąć sytuacji podawania wymijającej odpowiedzi nieadekwatnej do posiadanych przez nas kompetencji. Rekruterzy są na takie zachowania szczególnie wyczuleni, zwłaszcza podczas rozmów ze świetnie wykwalifikowanymi kandydatami, którzy mogą pochwalić się wartościowym CV.

Oczekiwania finansowe - Jak o nich mówić na rozmowie o pracę?

Jeszcze przed rozmową przekalkuluj swoje oczekiwania finansowe.

Dostosuj swoje oczekiwania do realiów

Tak jak niewskazana jest przesadna skromność, tak podawanie wygórowanej kwoty może skończyć się odrzuceniem naszej kandydatury. Na pytanie rekrutera o oczekiwania finansowe, warto więc odpowiedzieć podając realną stawkę, bazującą na przykład na raportach płacowych danej branży, które można znaleźć w internecie. Przed rozmową warto więc poszukać informacji o tym ile zarabiają pracownicy na podobnym stanowisku lub nawet przejrzeć fora poświęcone potencjalnemu pracodawcy. Dobrym rozwiązaniem może być też kontakt z byłym pracownikiem danej firmy i dopytanie go o kwestie finansowe. Pamiętaj – jeżeli twoje oczekiwania finansowe wykraczają ponad średnią, będziesz musiał dowieść swoich ponadprzeciętnych kompetencji.

Odpowiadaj szczerze

„Właściwie to chciałem zapytać o Państwa budżet na to stanowisko”, „A ile mogą mi Państwo zapłacić?”, „W kwestii wynagrodzenia jestem elastyczny”. Kwestie finansowe decydują w naszej mierze o zainteresowaniu daną posadą. Tymczasem w spotkaniu twarzą w twarz z rekruterem mamy często skłonność do udzielania wymijających odpowiedzi lub zaniżenia swoich oczekiwań. Nie oszukujmy się jednak – pracujemy w dużej mierze dla zarobków, a nie dla własnej przyjemności. Dlatego kluczowe jest, by w trakcie rozmowy mówić tylko o wynagrodzeniu, które faktycznie będzie dla nas zadowalające. Na mniejsze zarobki warto zdecydować się tylko wtedy, gdy praca na danym stanowisku może zapewnić nam dodatkowe profity lub możliwości rozwoju niedostępne w innych firmach.

Udowodnij swoje kompetencje

Uargumentowanie swoich kwalifikacji jest szczególnie ważne, jeśli chcemy by podane przez nas oczekiwania finansowe zostały odebrane jako realne. Pracodawcy są skłonni zapłacić więcej tym pracownikom, za którymi przemawiają konkretne atuty przynoszące wymierne korzyści firmie. Dlatego w trakcie rozmowy każdy kandydat powinien skupić się na swoich atutach, mówiąc o zrealizowanych dotychczas projektach, awansach i nagrodach czy metodach działania, które usprawnił pracę i przyniosły zyski w poprzedniej firmie. Nie zapominajmy o zaakcentowaniu kompetencji również w wypełnianym szablonie CV.

2 komentarze

  1. Trzeba policzyć koszty życia w danym mieście. Wynagrodzenie niewykwalifikowanego pracownika powinno wystarczyć na utrzymanie czteroosobowej rodziny. Piniżej 1200 euro na rękę to w Polsce wegetacja. Większoś firm płaci za mało więc raporty płacowe można wrzucić do kosza.

    • Zgadzam się z Tobą z tym, że powinno się „godnie” zarabiać. Problem jest jednak w tym, że wiele osób łączy zarabianie pieniędzy wyłącznie z etatem, na którym nie ważne czy się będzie obijać, czy nie, to i tak wypłata wpadnie. W Polsce można bardzo dobrze zarabiać, tylko trzeba pracować tak samo efektywnie, jak się pracuje za granicą i nie zawsze tylko liczyć na etat, ale szukać też innych możliwości. Nikt nikogo w firmach nie trzyma, jak komuś nie odpowiadają warunki zatrudnienia to szuka inne pracy, może nawet w innym mieście, czy województwie. Jak się wyjeżdża za granicę to takie podejście jest normalne, ale jakoś w kraju jest z tym ogromny problem. Druga sprawa to też koszty zatrudnienia pracownika, żeby przedsiębiorca po prostu nie popłynął z kosztami. Oczywiście człowiek w firmie potrafi dać dużą wartość, ale trzeba zatrudniać odpowiednich ludzi. Gorzej, jak firma źle zatrudnia i część osób się nie przykłada do pracy. Większość też osób kompletnie nie ma pojęcia ile pieniędzy z ich wypłat zabiera Państwo pod różnymi składkami i podatkami. Też tego nie rozumiałem do momentu założenia firmy oraz jak zacząłem zatrudniać pracowników. Osobiście radziłbym chociaż rok poprowadzić jednoosobową firmę, pracować jednocześnie na kilku stanowiskach nim faktycznie się będzie dobrze zarabiać, wtedy większość osób przestałaby myśleć dotychczasowymi kategoriami i mieć z góry postawę roszczeniową.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This

Jak W 30 Dni Znaleźć Pracę Swoich Marzeń

Nigdzie wcześniej nie publikowany poradnik przygotowany przez specjalistów, który Krok Po Kroku pokazuje „Jak W 30 Dni Znaleźć Pracę Swoich Marzeń” i sprawić, aby to firmy starały się o Ciebie, a nie na odwrót!

Gratuluje wyboru :) W ciągu kilku minut otrzymasz na swoją skrzynkę pierwszą wiadomość.